Novinky Mapa Napíšte nám Pracovné ponuky Kontakt

Richard Haulík

Školský rok:

• Tvorba šperkov z drôtu

V rámci letného tábora v našej škole bol venovaný jeden celý deň aktívnej kreatívnej činnosti – tvorbe šperkov z drôtu. Deti zo ZŠ Semerovo spolu s kamarátmi, návštevníkmi z Katolíckej spojenej školy z N. Zámkov, vytvárali krásne šperky pre seba i svojich blízkych. Pracovali technikou jednoduchého spracovania a ohýbania drôtu. Deti i pani učiteľky a asistentky sa umelecky vyžívali pod vedením šperkárky Alžbety Havranovej. Umelecká tvorba ich nadchla tak, že vo vytváraní krásnych ozdôb budú pokračovať v najbližších dňoch.

• Deň včiel sa konal v našej škole po tretí raz. Pútavé tematické predpoludnie 25.júna patrilo praktickým ukážkam, sladkým ochutnávkam i vzdelávaniu.

Jaskynné nástenné maľby zobrazujúce chov včiel vznikli už v praveku. Je zrejmé, že už vtedy si človek uvedomoval osoh, ktorý sa mu z chovu včiel dostával. Včelárstvo je ušľachtilá činnosť, ktorá prináša úžitok všetkým ľuďom.

V budove a areáli školy bolo pre deti pripravených 11 stanovíšť. Pozeral sa film o včielkach, staršie dievčatá vyrábali prírodnú kozmetiku, deti sa hrali na kráľovstvo včiel, pripravená bola medovníková chalúpka, včelie produkty a chutné občerstvenie. V bylinkovej záhradke čakal na deti kvíz o opeľovačoch, v altánku pri jazierku si vyrobili etikety na fľašku čerstvého medu, v altánku pri jedálni hovorili o včielkach po anglicky. Najzaujímavejšie stanovište zažili deti v jedálni. Včelár v akcii im vysvetlil, ako to s chovom včiel je a porozprával im o výrobe medu. V špeciálnej triede preleteli deti so včielkami do rozprávky.

• Angličtina s americkým lektorom

Pondelok 18. júna sa niesol v znamení angličtiny. Navštívil nás americký lektor z jazykovej školy Viatell, rapper Mark Sandiford. Žiaci s ním celý deň komunikovali po anglicky, porozprával im o svojom živote. Tí, ktorí rozumeli viac, sa určite potešili, že si mohli prakticky precvičiť konverzáciu s „native speakrom“ a pomáhali aj žiakom, ktorí rozumeli menej. Vypočuli si aj niektoré Markove pesničky, zahrali rôzne konverzačné hry. Pre tých starších bola určite podnetná aj diskusia o životných príležitostiach a talentoch, ktoré sa v nás skrývajú a o tom, ako ich môžeme rozvíjať a ďalej využiť vo svojom živote.

• Aj s týmto školským rokom sa druháci rozlúčili opekačkou. Tá však bola spojená aj s vyhodnotením celoročnej čitateľskej súťaže druhákov. Každý, kto v priebehu roka prečítal nejakú knihu alebo zažil a zapísal do denníka triedneho zajka Ňufka 🐰nejaký príbeh, bol odmenený. Nešlo o veľké ceny, ale o vzbudenie záujmu u detí viac čítať. Počet nálepiek na fotografii je dôkazom, že pôvodný úmysel bol naplnený.

D.Jančigová

• V sobotu 16.06. 2018 sa naše hasičky zúčastnili krajského kola hry PLAMEŇ. Organizátori odsúhlasili spoločné náradie, preto nemohli použiť vlastné hadice a pumpy, čo bolo na škodu veci. Napriek tomu boli najkrajšie a najrýchlejšie. Žiaľ, vekový rozdiel a drobná chybička na uzloch nás odsunula na veľmi krásne druhé miesto. Žiačky v zložení: K. Baloghová, E. Jakabová, N. Kurucová, A. M. Pilná, K. Baranovičová, L. Ivaničová, M. Sipková, E. Laktišová, R. Bilková (Jasová) a L. Adamková (Trávnica) – nahradili zdravotne absentujúce V. Várnikovú a L. Knižatovú pripravoval už tradične p. uč. Karol Závodský.

• Zobor nie je žiaden obor. Má iba 586,9m a na slovenské pomery ide o nižší kopec. Vrchol Zobora je ľahko dostupný a cesta k nemu je priam natrieskaná atraktivitami a vskutku bohatou históriou.Siedmaci výstup začali prehliadkou ruín zoborského kláštora. Občerstvenie v podobe pitnej čistej vody ich čakalo pri Svoradovom prameni. Cesta na Zobor bola lemovaná náučným chodníkom, ktorý je plný historických zaujímavostí. Ďalšou zaujímavosťou pri výstupe bola Svoradova jaskyňa, v ktorej bolo príjemne chladno, no ale aj trochu strašidelne. Po návšteve jaskyne sme prešli na tzv. Zoborskú Lesostep. Ide o jedinečnú lúku, ktorá nemá na Slovensku obdoby. Na skalnatom podklade rastie najrôznejšia kvetena, po väčšinu roka však najmä trávy a veľmi výrazné, tunajšími klimatickými podmienkami formované borovice. Úvodu lúky dominuje kríž, pripomínajúcu kresťanskú tradíciu na tomto mieste.Po prejdení lesostepi chodník prešli na ďalšiu tiahlu lúčku - lyžiarsku lúku. Konečne Pyramída! Pyramída je hlavný vyhliadkový bod Zobora, ale nie je najvyšším bodom. Z Pyramídy sme vystúpili k samotnému vrcholu Zobora, ktorý je označený geodetickou tyčou. Po návšteve Zobora odchádzali spokojní, ale aj unavení. Stálo to za to! Siedmaci ďakujú prof. Ing. Františkovi Špánikovi, CSc. z Nitry, ktorý im pri výstupe robil sprievodcu a vďaka nemu sa dozvedeli veľa nových informácií a zaujímavostí.

• Dňa 14.6.2018 sa v ZŠ na Nábrežnej ul. v N. Zámkoch oceňovali najúspešnejší žiaci v predmetových olympiádach v okrese Nové Zámky. Naša škola mala na tomto významnom podujatí tiež zastúpenie. Sabinka Rozenbergová, žiačka 7. ročníka, si 3.miestom v biologickej olympiáde v kategórii D v projektovej časti zabezpečila ocenenie na tomto podujatí.

Gratulujeme jej a sme na ňu pyšní. Ďakujeme za reprezentáciu školy.

P Šemeláková