15. - 16. týždeň u prvákov
- 17.01.2025 17:13
- Po návrate z vianočných prázdnin, plných energie, relaxu a krásnych chvíľ strávených s rodinou, sme sa opäť vrátili do školských lavíc, pripravení učiť sa nové veci.
Čítanie a písanie: Neustále opakujeme písmenká, ktoré sme sa už naučili, hravou formou pomocou kartičiek. Používame slabiky na skladanie slov, písmenká na skladanie slov a kockové čítanie, kde hodíme kocku a prečítame vetu podľa čísla, ktoré nám padne. Aby sa nám lepšie čítalo v šlabikári, zaviedli sme si čítacie okienka. Hodina písania sa vždy začína prstovou rozcvičkou, ktorá zahŕňa aj cviky na uvoľnenie celého tela.
Matematika: Po prázdninách sme zaviedli novú aktivitu Hejného parkety. Princípom je vyplniť bielu parketu farebnými parketami podľa zadaného množstva farebných parkiet (mono, duo, trio a pod.). S pomocou penových kociek a drevených paličiek si precvičujeme priestorovú orientáciu a sčítame krokovacím pásom. Vytvárali sme farebný papierový obrúsok skladaním a strihaním.
Hudobná výchova: Naša hudobná výchova sa od tohto týždňa nezaobíde bez hudobného nástroja – flauty. Zahájili sme výuku na tento hudobný nástroj, čo sa prvákom veľmi páči.
Telesná výchova: Po krátkom zahrievacom behu a rozcvičke sme si zacvičili na pripravených stanoviskách. Pani Zima nás potešila malou, ale vzácnou snehovou nádielkou, ktorú sme využili a užili si trochu zimy.
Človek a príroda: Malí výskumníci robili pokusy na filtráciu a oddeľovali rôzne druhy semien (mak, hrach, paprika, fazuľa, žito) pomocou rôznych druhov sít. Tento týždeň sme začali novú tému tiene, skúmali sme, ako sa tvoria tiene, kde musí byť svetlo aby sa vytvoril tieň, či môže byť tieň väčší a či aj človek má svoj tieň.
Človek a spoločnosť: V projekte o pozorovaní počasia sme si doplnili januárové počasie. Keďže začal nový kalendárny rok, preniesli sme si ho do nového projektu „rok v kalendári a premeny prírody počas neho“.
Na záver vyučovania sme zaviedli „pocitovú aktivitu Smajlík“ – ako som sa dnes cítil v škole. Každý prvák si pripne štipec so svojou fotkou k smajlíkovi (šťastný, smutný, nahnevaný) podľa toho, ako sa dnes cítil v škole, a samozrejme aj musí povedať, prečo sa tak cítil. Mgr. Miroslava Kenderová
Informatika: Programovanie - naša skúsenosť s Bee-Botom
V tomto školskom roku sme mali úžasnú príležitosť zaviesť našich prvákov do sveta programovania pomocou Bee-Botov. Tieto malé roboty sú ideálnym nástrojom na výučbu základov programovania a logického myslenia.
Čo sme sa naučili:
- Základy programovania: Deti sa naučili, ako naprogramovať Bee-Bota, aby sa pohyboval po mriežke. Pochopili základné príkazy ako "dopredu", "dozadu", "vľavo" a "vpravo".
- Logické myslenie: Prostredníctvom rôznych úloh a hier si deti rozvíjali schopnosť plánovať a predvídať kroky potrebné na dosiahnutie cieľa.
- Spolupráca: Práca v tímoch podporila spoluprácu a komunikáciu medzi deťmi, čo je dôležitá zručnosť pre ich budúci rozvoj.
Deti si programovanie s Bee-Botom veľmi užili. Každá hodina bola plná smiechu, nadšenia a nových objavov. Vidieť ich radosť z úspešne splnených úloh bolo pre nás všetkých veľkou odmenou.
Tešíme sa na ďalšie dobrodružstvá v programovaní a na to, ako budeme pokračovať v rozvíjaní týchto dôležitých zručností. Mgr. Silvia Majerčíková
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články