Odteraz nás môžete sledovať aj na YOUTUBE, a budeme radi ak sa prihlásite na odber našich videí.
ZŠ SEMEROVO
odkaz na náš YOUTUBE kanál: https://www.youtube.com/channel/UCUvvvCHT-n4zoBGSF0ig37w
Odteraz nás môžete sledovať aj na YOUTUBE, a budeme radi ak sa prihlásite na odber našich videí.
ZŠ SEMEROVO
odkaz na náš YOUTUBE kanál: https://www.youtube.com/channel/UCUvvvCHT-n4zoBGSF0ig37w
Vypočujte si prázdninový špeciál relácie Kvarteto venovaný našej základnej škole. Počas Dňa usilovných včeličiek nás navštívil redaktor RTVS z Rádia Regina Michal Hercog a spravil skvelú reportáž. Príjemné počúvanie!
Odkaz si môžete vypočuť kliknutím na tento link : https://www.rtvs.sk/radio/
Záver šk.roka 2015/2016
Milí deviataci, do života Vám prajeme veľa úspechov !
V našej bylinkovej záhradke nám vykvitla levanduľa. Nastrihali sme ju a zviazali do kytičiek, krásne nám rozvoniava po celej škole. Vysvetlili sme si, aké má liečivé účinky a na aké účely sa využíva.
V piatok 24.6.2016 sme mali v našej škole zaujímavý deň. Venovali sme ho včielkam, ich spôsobu života, stavbe tela a včelím produktom. Deň sa niesol v žltočiernej farbe, viacerí žiaci i učitelia sa farebne zladili.
Pre žiakov sme pripravili rôzne stanovištia, ktoré úspešne prechádzali so svojimi triednymi učiteľmi.
Č.1: Stanovište medovníkov
Na tomto stanovišti sa žiaci oboznámili spolu s tetou Milkou Čelkovou, ako sa podľa receptu pripravuje cesto na medovníky, a dokonca si medovník aj sami vyrobili. Odmenou za ich šikovnosť bol sladký medovník. Tie nám napiekla naša teta kuchárka Katarína Tóthová.
Č.2: Stanovište včelích produktov
Tento stánok viedla Mgr. Martina Čelková, ktorá našim žiakom názorne poukazovala a porozprávala o včelích produktoch, napr. o včeľom vosku, propolise, peli, včelej materskej kašičke a o rôznych druhoch medu. Odmenou pre deti bola výroba vlastnej sviečky z vosku.
Č. 3: Stanovište filmu o včelách
V druhej triede bol žiakom premietaný film, v ktorom sa naučili niečo viac o včielkach, trúdoch a matke kráľovnej.
Č. 4: Stanovište opeľovačov
Toto stanovište bolo umiestnené v bylinkovej záhrade, kde nám nádherne kvitla levanduľa. Teoretické cvičenie pozostávalo z obrázkov rôznych živočíchov, z ktorých žiaci vybrali len opeľovače. Tie potom reálne pozorovali, ako opeľujú našu levanduľu, ale aj iné liečivky.
Č. 5: Stanovište vedomosti
Toto stanovište bolo umiestnené pri našom novom jazierku. Žiaci si tu preverili svoje vedomosti zo SJL s pani učiteľkou Mgr. Immerovou, z ANJ s pani učiteľkou Mgr. Haulíkovou a z biológie s pani učiteľkou Ing. Šemelákovou. Pri jazierku sme pozorovali ako sa sem včielky chodia napiť.
Č. 6: Stanovište včiel a medu
Toto stanovište bolo umiestnené v školskej jedálni a bolo veeeeľmi zaujímavé. Včelár Ing. Peter Čelko ml. sem priniesol mnoho zaujímavých a pre nás nových vecí.
Najprv nám predstavil pomôcky včelára. Potom podrobne vysvetlil, ako žili včely v kmeňoch stromov a ako si ich človek udomácnil. Ukázal nám, z akých častí sa skladá úľ a ako v ňom žijú včely. Dokonca nám priniesol presklený úľ plný včiel. Tu nám názorne ukázal všetky vývojové štádia včiel: vajíčko, larva, kukla a dospelý jedinec. No a potom to najzaujímavejšie, z úľa vybral plást, odviečkoval ho a vložil do medomedu. A deti už sledovali ako vyteká sladký med. Nezabudli ho ochutnať!
Včielky Emmka a Stelka rozdávali sladký medík od včelára.
Každý žiak, ktorý absolvoval tento deň v škole a naučil sa mnoho nového a užitočného o včelách, dostal certifikát.
V tento deň prišiel do našej školy aj redaktor rádia Regina Michal Herceg. Nahrával rozhovor s pani riaditeľkou, so žiakmi, učiteľkami, so včelárom a jeho manželkou a s tetou Milkou Čelkovou, ktorá mu dokonca aj zaspievala. Celú hodinovú reportáž si môžete vypočuť v piatok 1.7.2016 o 10,00 hod. na Rádiu Regina (102,2). Za to, že prišiel a zaujímal sa o nás, mu ďakujeme.
Ani škôlkari si nenechali utiecť tento deň a prišli k nám do školy. Prešli si všetky stanovištia a veľmi sa im páčilo. Najviac im chutil čerstvo vytočený medík.
Touto cestou ďakujeme včelárovi Ing. Petrovi Čelkovi s manželkou Mgr. Martinou Čelkovou za ich ochotu, prácu a darčeky.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili o hladký priebeh tohto krásneho dňa.
Žiaci 5. ročníka a žiačky 6. ročníka mali zaujímavú hodinu biológie. Hodina bola pri jazierku, ktoré nám poslúžilo ako učebnica biológie.
Zopakovali sme si vedomosti a pozorovali sme živé a neživé prírodniny pri jazierku.
Prírodniny pri jazierku sme pozorovali: voľným okom, mikroskopom (zrkadlovým a digitálnym, ktorý sme mali napojený na notebooku) a lupou.
Spoznávali sme brehové a vodné rastliny: záružlie močiarne, pálku širokolistú, trsť obyčajnú, prasličku vodnú, liečivku- mätu vodnú a lekno biele, ktoré nám presne v tento deň prvý krát kvitlo.
Potom si žiaci v jazierku vylovili larvy komára obyčajného, potápnika obrúbeného a dospelého jedinca korčuliarky a pozorovali ich voľným okom, lupou a mikroskopom. Popri pozorovaní sme si opakovali teoretické vedomosti o pozorovaných živočíchoch. Tak napríklad sme si povedali, prečo máme v jazierku práve tieto živočíchy, lebo sú súčasťou dôležitých potravových reťazcov.
Prečo sa korčuliarka vie „korčulovať“ po hladine jazierka, prečo je larva komára a potápnika iné ako ich dospelé jedince. Zároveň sme si zopakovali prácu s mikroskopom a lupou.
Vyučovacia hodina bola zaujímavá už len preto, že sme ju trávili v takom príjemnom prostredí pri jazierku.
Piataci boli v škole aj v noci :)
Strávili sme v škole nielen deň, ale aj noc. Po rozlúčkovej slávnosti sme sa stretli večer v škole. Najprv sme si pri jazierku opekali, naháňali a športovali na ihrisku .
Keď sa zotmelo išli sme do školy. Do triedy sme si z telocvične priniesli žinenky, na to sme si dali deky a spacie vaky a spálňa bolo pripravená. No spať sme sa ešte nechystali. V zborovni sme si dali tortu a hádali sme, kde ktorí učiteľ sedí.
Nasledoval veľký zápas dolu na chodbe, baby proti chalanom, jednoznačne vyhrali baby.
Zábava pokračovala schovávačkou. Schovávali sme sa po celej škole, ktorá bola zahalená do tmy a bola to riadna sranda.
No isté je, že v túto noc sme spali veľmi krátko, ale stálo to za to. Dohodli sme sa, že si to o rok zopakujeme. Už teraz sa tešíme.
K nášmu jazierku pribudla studnička. Ďakujeme sponzorovi Ing. Petrovi Čelkovi st. za zadováženie studničky ktorú spolu s Ing. Petrom Čelkom ml. a Ing. Marekom Šemelákom nainštalovali.
![]()

![]()
V druhom čísle školského časopisu KUKAJ SEM! čítajte: príhovor pani riaditeľky, básne mamičkám z vlastnej tvorby našich siedmačiek, hlášky zo školských lavíc, info o najnovšom projekte školského jazierkra, rozhovor, info zo života školy, nájdete v ňom fotogalériu i antistresovú omaľovánku a na záver úspechy našich deviatakov. KUKAJTE SEM!
PS: Ďakujeme rodičom za dobrovoľné príspevky na náš školský časopis.

Škôlkari u nás v škole
V rámci spolupráce materskej a základnej školy v našej obci, prišli škôlkari pozrieť scénku druhákov s názvom Nová rodina.
Po predstavení sme ich pozvali pozrieť naše jazierko. Pozorovali sme spolu rastliny v jazierku a hmyz, ktorý sa nám tam už nasťahoval. Škôlkari videli larvy komára, larvy a dospelých jedincov potápnika obrúbeného. Hovorili sme si aj o tom, že larvy sa musia zakukliť a z nich sú potom dospelé jedince.
Ďalej sme pozorovali korčuliarku, ako sa pohybuje po hladine jazierka a vysvetlili, sme si prečo sa nepotopí.
Videli sme, ako sa včeličky, ale aj osy prišli napiť do nášho jazierka.
Pani učiteľka z materskej školy mala radosť z toho, že tému Hmyz , ktorej sa venovali tento týždeň v škôlke, sme si zopakovali aj pri jazierku.

„Piataci v akcii“
Na „novom“ vyučovacom predmete Technika v 5. ročníku, sme sa učili pripraviť jednoduché jedlá, ktoré sú v súlade so zásadami zdravej výživy. Pripravovali sme zo studenej kuchyne -chlebíčky a z teplej kuchyne –mufiny.
Tieto naše nové vedomosti a zručnosti sme využili na prípravu pohostenia pre našich rodičov a starých rodičov. Bolo to od nás také malé prekvapenie k ich sviatku.
Piataci
ŠKOLSKÉ OSLAVY
V piatok 3.júna 2016 sme v našej škole oslávili všetky uplynulé sviatky: Deň matiek, Deň otcov, Deň rodiny aj Deň detí.
Predpoludním žil školský areál športom. Žiaci pretekali v rôznych športových disciplínach. V súťažiach získavali mince, za ktoré si v bufete kupovali drobnosti. Deti si tak nedokazovali len fyzické zdatnosti v športovom zápolení, ale popasovali sa aj s finančnou gramotnosťou.
Veselé tváre našich žiakov vítali popoludní rodičov, ktorí si prišli užiť kultúrny program. Piatkové popoludnie v škole teda patrilo oslave. Každá trieda svojich najbližších potešila pekným slovom, spevom či tancom. Program si žiaci pripravili pod vedením svojich pedagógov. Vystúpením deti vyjadrili lásku a vďaku tým, ktorí sa o ne starajú a zahŕňajú ich láskou. Prvá B si pripravila tanček, prvá A pásmo s názvom Čo je rodina. Druháci sa predstavili scénkou Moja rodina, tretiaci predniesli báseň. Štvrtáci zaspievali, piataci rozveselili vtipmi. Šiestaci recitovali, siedmaci si okrem vlastných básní pripravili aj zaujímavú pieseň. Deti zo školského klubu poslali rodičom milý telegram. Každá trieda si pre svoje mamy i otcov pripravila krátky video pozdrav. Na výzdobe školy ku Dňu matiek sa podieľali žiaci našej školy a učitelia v spolupráci s MO Matice slovenskej. Priateľov školy sme potešili drobným občerstvením, ktoré s láskou pripravovali deviataci a žiaci piateho ročníka. Sladké potešenie v podobe torty darovala deťom pani Michaela Lisická.
Okrem milého programu škola uviedla do života aj čerstvé vydanie druhého čísla novín Kukaj sem! Hostia sa po ukončení oslavy presunuli k novému objektu na školskom dvore – živej učebnici biológie – jazierku, kde ich čakala prezentácia o tomto projekte.
video: https://www.youtube.com/watch?v=T1efd163wis
-zs-
„Stromáci“ si vysadili rastliny do jazierka
Jazierko, bez živých prírodnín nie je ono. Preto sme v rámci environmentálneho krúžku vysadili do jazierka brehové rastliny ako: praslička vodná, záružlie močiarne, kosatce, pálky a dokonca aj liečivú vodnú mätu. Pán školník nám pomohol s výsadbou vodnej rastliny – lekna do najhlbšej zóny jazierka. Potom sme osadili lavičky okolo jazierka.
Teraz prídu na rad rybičky.
No a keďže je už jazierko takmer hotové, prezentovali sme ho aj našim rodičom a starým rodičom v deň ich sviatku. Piatačky „stromáčky“ porozprávali o realizácii jazierka, o jeho financovaní a dokončovaní. Rodičom sa jazierko páčilo.
Vaši piataci „stromáci“
.jpg)
Okresné kolo Biologickej olympiády
Dňa 10.5.2016 sa konalo Okresné kolo Biologickej olympiády na Základnej škole Czuczora v Nových Zámkoch. Zúčastnili sa na nej aj naše dve siedmačky a stali sa úspešnými riešiteľkami. Viktória Várniková sa umiestnila na 18. mieste a je úspešnou riešiteľkou a Karen Baloghová sa umiestnila na 22. mieste a tiež je úspešnou riešiteľkou.
.jpg)
Jazierko ako učebnica biológie.
Cestou našej školskej stránky by sme Vás radi informovali o tomto projekte, ktorí naša škola úspešne získala zo Stromu života.
Strom života (http://stromzivota.sk/ je environmentálna, mimovládna, dobrovoľná a nezisková organizácia, ktorá ponúka programy environmentálnej výchovy.
Strom života vyhlásil projekt: Dizajn verejného miesta .
Do tohto projektu sa zapojili aj žiaci našej školy, ktorí sú členovia Klubu Stromu života na našej škole s názvom „Stromáci“. Pod vedením pani učiteľky Ing. Šemelákovej napísali projekt s názvom: Jazierko ako učebnica biológie. Ich projekt bol úspešne prijatý.
Realizácia tohto projektu začala v apríli 2016 a končí júni 2016. Celkový rozpočet projektu je 625€, dotácia zo Stromu života je 500€, spolufinancovanie teda 125€ je so ZRŠ. Ďakujeme Združeniu rodičov školy za spolufinancovanie nášho jazierka.
V apríli sme zabezpečili všetky potrebné komponenty na výstavbu jazierka a jeho okolia.
Všetky veci na jazierko nám dodala spoločnosť RW Orava (http://www.rworava.sk/jazierka_vodopady_fontany ), v zastúpení pani Kudlovej, ktorej sa chcem touto cestou poďakovať za odbornú konzultáciu, rýchlosť a spoľahlivosť pri dodaní tovaru na naše jazierko.
Štrk na úpravu okolia jazierka sme priniesli od firmy Obnova Semerovo a drevené lavičky nám vyhotovil pán Turský- Drevona Hornák v spolupráci s pánom Krupanským. Aj im sa touto cestou chceme poďakovať za spoluprácu.
Poďakovať sa chceme pánovi Jozefovi Otrubovi, ktorý nám svojou odbornou radou pomohol pri inštalovaní filtrácie, čerpadla a fontánky do jazierka.
Úprimné poďakovanie patrí pánovi učiteľovi Mgr. Marošovi Bajlovi, pani učiteľke Mgr. Kataríne Haulíkovej s manželom, rodine Ing. Petra Čelka ml., rodine Ing. Petra Čelka st., rodine Ing. Mareka Šemeláka a rodine Milana Šemeláka za namáhavú prácu pri zhotovení jazierka dňa 21.5.2016.
My žiaci budeme jazierko a jeho okolie dotvárať: vysadíme vodné rastlinky, osadíme lavičky, vysadíme do kvetináčov kvetiny a skrášlime okolie jazierka a podobne. O všetkom čo budeme robiť Vás budeme informovať cestou školskej stránky.
Tretieho mája t.r. sa vybrali deviataci spolu so siedmakmi zo ZŠ Semerovo na výlet do Bratislavy. Cieľ bol jasný. Pani učiteľka anglického jazyka Katarína Haulíková zabezpečila pre svojich žiakov divadelné predstavenie v anglickom jazyku. Naši žiaci mali možnosť vidieť slovenskú klasiku, Kukučínovu Rysavú jalovicu, spracovanú v angličtine. Okrem zážitku v divadle, kde si prezreli scénu a zažili i fotenie so známou herečkou, užili si deti aj prechádzku po bratislavskom Starom Meste. V jeden deň si takto spojili vyučovanie anglického jazyka so skvelým zážitkom v hlavnom meste.
Žiacky parlament v ZŠ Semerovo organizoval v rámci Dňa Zeme
Týždeň pre Zem (18.4.2016 do 22.4.2016)
Prostredníctvo našej stánky Vás chceme informovať s vykonanými aktivitami.
Pondelok(18.4.2016) sa konala prednáška s názvom: Triedenie odpadu. Teoretické poznatky o tejto téme sme si prakticky precvičili pracovným listom.
Potom sme nakresli poster s témou „Ekologický kódex“
Poster máme vystavený na hlavnej školskej chodbe.
Utorok (19.4.2016) Aby sme mohli v našej škole separovať odpad, ktorý žiaci vyprodukovali, zhotovili sme si zberné kontajnery. Ako mnohí vedia modrý kontajner je na papier, žltý na plast, zelený na sklo a červený na železo. Aj my sme si vyrobili kontajnery takýchto farieb.
Streda(20.4.2016) V tento deň sa žiaci 5. ročníka zúčastnili výchovno-vzdelávacej prednášky XXV. Jarný eko festival na tému: " Vidiecka turistika a agroturistika "
Prednáška a film doplnili obsah vyučovacích hodín o zaujímavosti a nové poznatky.
Piataci v piatok na vyhodnotení Dňa Zeme informovali ostatných žiakov školy o tejto prednáške a filme, ktorý nám premietli.
Štvrtok 21.4.2016 sme boli nakúpiť kvety a liečivé bylinky, na doplnenie v našej Školskej prírodnej záhradke, ktoré nám v zime vymrzli a na skrášlenie areálu školy.
Touto cestou sa chceme poďakovať pánovi Jozefovi Otrubovi za sponzorovanie týchto zakúpených bylín. Ďalej sa chceme veľmi pekne poďakovať rodičom, ktorí priniesli kvety, trvalky a liečivky a tak prispeli ku skrášleniu areálu našej školy.
Piatok (22.4.2016): Po prvých dvoch vyučovacích hodinách žiaci 8., 5., a 2. ročníka vysadili nové liečivé byliny do našej Školskej prírodnej záhrady.
Žiaci 2., 6., a 7. ročníka už majú svoj črepník alebo kvetináč, ktorý si žiaci vysadili minulý rok. Dnes si ich podsadili, okopali a popolievali.
Novinkou tohtoročného Dňa Zeme bol „Kvetinový plot z pet fliaš. Pet fľaše žiaci doma separovali a teda druhý krát využili. Tieto kvetináče sme potom umiestnili na plot bylinkovej záhrady.
Žiaci 6. ročníka vyzbierali odpadky pri artézskej a na ihrisku.
Žiaci 4. ročníka si zasadili vlastné hriadky so zeleninou.
Žiaci 3. ročníka vytvorili kvetináč s tvarom a farbami olympijských kruhoch, keďže práve v týchto dňoch si pripomíname, že o 100 dní sa začínajú letné olympijské hry v Brazílii.
Mali sme aj vzdelávacie stanoviská na ktorých žiaci spoznávali konáriky drevín, stopy zvierat, hlasy vtákov, poschodia lesa a triedili odpad.
Deň sme ukončili vyhodnotením aktivít, zástupcovia tried nám porozprávali o svojom úspešnom dni.
Tu sa chceme opäť poďakovať všetkým žiakom, ktorí boli v ten deň v škole, a ich triednym učiteľom za maximálnu prácu a námahu, ktorú vykonali pre našu Zem a našu školu.
Váš žiacky parlament
Powered by aSc EduPage