V predmete biológia v 6. ročníku sa nachádza učivo o klíčení semien. Aby sme túto tému lepšie pochopili, rozpracovali sme ju na viacerých vyučovacích hodinách. Na výtvarnej výchove sme si spravili jarnú nástenku s témou klíčenia semien, rastu a vývinu kvitnúcich rastlín. Žiaci si zopakovali časti rastlín a osvojili si nový pojem klíčenie semien. Na predmete technika sme si v značnom časovom predstihu nasimulovali rôzne podmienky klíčenia rastlín - na vate, v pôde, vo vode, v chlade, na suchu. Na základe realizovaných pokusov sme si na biológii vyvodili podmienky klíčenia semien - teplo, voda a vzduch. Na ďalšej hodine biológie sme prostredníctvom praktickej aktivity pozorovali pomocou lupy a mikroskopu stavbu naklíčeného semena. Pozorovali sme osemenie, klíčne listy, zárodok koreňa, stonky a listov. Snažili sme sa o prepojenie vyučovacích hodín, previazali sme medzipredmetové vzťahy a snažili sa, aby žiaci čo najviac učivo prepojili s reálnym svetom. Cieľom bolo systematické pochopenie učiva, vhodná motivácia k práci a podporenie medzipredmetových vzťahov.
P. Šemeláková