Žiaci prvého ročníka sa zapojili do projektu "Waste to wealth: art for sustainable future".
Žiaci pracovali celý školský rok na projekte podporovanom európskym zborom solidarity.
Ako prvé sme informovali rodičov a zapojili do realizácie projektu. Dohodli sme sa na termínoch, aktivitách a účasti.
Organizovali sme webinára pre rodičov našich účastníkov, predstavili sme program ESC a Erasmus+, ako aj náš projekt. Predstavili sme plánované aktivity a Ganttovu schému. Cieľom je objasniť zastrešujúce ciele nášho projektu s dôrazom na zlepšenie zručností, kompetencií a povedomia nielen medzi zúčastnenými mladými ľuďmi, ale aj rozšírením na dospelých, najmä ich rodičov.
Zorganizovali sme outdoorové podujatie s našimi účastníkmi. Skupina sa vydala na prechádzku prírodou, ktorá umožní každému ponoriť sa do prírodného prostredia. Žiaci napísali „listy“ prírode a vyjadrili svoje myšlienky, pocity a vzťah k životnému prostrediu. Viedli sme diskusie o našich spoločných skúsenostiach, oblastiach na zlepšenie, výzvach a potenciálnych riešeniach. Diskusia sa týkala rôznych tém, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu, vrátane spotrebiteľských návykov, výberu stravy, vplyvu nákupov v supermarketoch, úvah o používaní plastov a papiera, kompostovaní, úspore vody a energie. Cieľom tejto diskusie je zvýšiť povedomie a podporiť ekologické návyky medzi mládežou aj rodičmi.
Počas školského roka žiaci pracovali v rôznych remeselných dielňach a výrobky uchovávali na výstavu.
Hrali sme kvízovú hru určenú na zlepšenie vedomostí a povedomia o zmene klímy, odlesňovaní a uhlíkovej stope. Žiaci priniesli odpadový materiál a usporiadali sme remeselnú dielňu z odpadových materiálov.
Diskutovali sme o našich skúsenostiach, čo je odpad, čo nie je odpad, ako by sa mal odpad separovať, aký je proces recyklácie atď., ako to prispieva k ekonomike a ekológii. Realizovali sme remeselný workshop s využitím odpadových materiálov s „vianočnou“ tematikou. Vytvárali sme dekoratívne predmety z odpadových materiálov na Vianoce na podporu povedomia v 3R. Realizovalis sme workshop a diskusiu o úsporách vody a energie. Diskutovali sme o spôsoboch šetrenia energie a vody v domácnostiach, zdôrazňujúc jednoduché postupy, ktoré prispievajú k šetreniu energiou. Viedli sme workshop o „nulovom odpade“ doma. Vyrobili sme si „organické mydlo“ a „organický prací prostriedok“. Uskutočnili sme remeselné dielne s využitím odpadových materiálov s témou „voda“. Vytvorili sme pozvánky na výstavu umenia.
Zriadili sme výtvarnú výstavu. Spolu so žiakmi a rodičmi sme prezentovať publiku informácie o našom projekte a cieľoch spolu so sekciou o Európskom zbore solidarity a príležitostiach ESC a Erasmus+.
V poslednom mesiaci projektu získali všetci účastníci zapojení do projektových aktivít certifikáty Youthpass.