Základná škola v Semerove sa pýši nádherným zeleným areálom. Zatrávnené plochy, bylinková záhradka, jazierko, pracovné políčka či rastúci ovocný sad. Zeleň a ochrana prírody sú v tejto škole na prvom mieste, preto sa tohtoročný Deň Zeme niesol práve v tomto duchu.
Pod vedením učiteľky a koordinátorky projektu Zelená škola v miestnej ZŠ Ing. Petronely Šemelákovej zorganizovalo kolégium dňa 12.mája v rámci medzinárodného Dňa Zeme teoretické a praktické aktivity pre žiakov a učiteľov. Mnohé z nich boli úplnou novinkou.
Pocitový chodník
Verili by ste, že v tejto škole je deťom dovolené chodiť naboso? Stačí si vyzuť topánočky, zavrieť oči, kráčať a prijímať energiu zo Zeme. Žiakom na to slúži novovybudovaný pocitový chodník. Živé aj neživé prírodniny nás obklopujú všade. Chceli skúsiť, aké pocity vyvoláva v človeku, keď sa bosý prejde po piesku, kôre zo stromov, alebo aký chladný je kameň, či ako vie drevo zohrievať. Jednotlivé „okienka“ chodníčka aktivisti naplnili pieskom, štrkom, kamennou a drevenou drťou. Pocitový chodník vznikol spoločným úsilím väčších žiakov a pánov učiteľov. Po celodenných aktivitách ho všetky deti zo školy pokrstili prvou prechádzkou.
Rovesnícke vzdelávanie
Globálne ekologické problémy boli témou teoretickej prednášky, ktorú si pre spolužiakov v rámci podujatia Deň Zeme pripravili šikovné ôsmačky. Prezentáciou a ukážkou fotografií zdevastovanej prírody a umierajúcich zvierat predostreli kamarátom, rovesníkom z druhého stupňa, najzávažnejšie ekologické problémy našej Zeme.
Botanická záhrada
Prváci vysadili botanickú záhradu. Kvetinky totiž sadili do „bot“, respektíve do nepotrebných gumákov. Plot záhradky tak zdobí ďalšia záhradka, a to „botanická“.
Ďalšia krásna kvetinová dekorácia vznikla opäť z nepotrebného materiálu – pneumatík. Staré gumy nafarbili pestrými farbami a vysadili ešte pestrejšími kvetmi. Deti z objektu vytvorili dekoračnú kvetinovú pyramídu. Kvetinkami žiaci skrášlili celý areál školy. Všetky voľné priestranstvá sú zaplnené vysadenými jarničkami.
Aby bolo čím toľko kvetov polievať, vznikol nápad na odchytávanie dažďovej vody. Pán školník vytiahol nepotrebné staré sudy, ktoré kreatívne ôsmačky namaľovali. Po výdatných dažďoch je v nich dosť vody pre všetky kvety.
Hmyzí domček
Ak chcú žiaci pozorovať na hodinách biológie a prírodovedy hmyz, musia si do areálu školy takúto „háveď“ prilákať. Teraz im v tom pomôže ďalšia eko novinka – hmyzí hotel. Zhotovili ho z rôznych materiálov. Čím je rôznorodejší a pestrejší, tým viac rôznych druhov hmyzu tu nájde úkryt. Okrem toho je tento domček zaujímavým záhradným prvkom.
Kútik pre rebarboru
Dôležitou aktivitou bolo dopĺňanie liečivých bylín do školskej prírodnej záhradky. Mladí záhradkári sa tešia, že doplnili aj chutnú rebarboru. Pečú z nej fajnový rebarborový koláč.
Očistenie areálu od odpadkov
Zbieranie odpadkov v areáli školy a v jej okolí bolo tiež dôležitým počinom. Keďže škola je často otvorená do podvečera, ostáva tam po nezodpovedných návštevníkoch a žiakoch neporiadok. Pred rokom v rámci Dňa Zeme umiestnili žiaci odpadkové koše aj do autobusových zastávok. Dnes sa však zdá, že mnohí do smetnej nádoby netrafia, preto je nutné po nich upratovať.
Jedlá zmena
V rámci projektu Zelená škola sa zapojila koordinátorka P. Šemeláková spolu so žiakmi aj do aktivity Jedlá zmena. So žiakmi varia a pečú zo zdravých a kvalitných potravín. Akčný deň Jedlej zmeny (11.5.) výborne poslúžil na prípravu občerstvenia pre všetkých účastníkov Dňa Zeme. Po ťažkej práci si tak deti i učitelia doplnili energiu chutnými chlebíčkami s rôznymi nátierkami, koláčikmi, ale aj jabĺčkami a ovocnými šťavami.
Žiaci i učitelia z tejto školy pracovali počas Dňa Zeme ako včeličky. Každý sa snažil urobiť svoju prácu čo najlepšie, preto bol spoločný výsledok úplne skvelý. Bolo cítiť rodinnú atmosféru a ľudskú spolupatričnosť.
(-zs-)