1. ročník
Dňa 22. 11. 2023 zažili žiaci 1. A triedy blokové vyučovanie založené na základoch alternatívnej výučby. Deň sme začali uvedomením si vlastnej hodnoty, vlastných potrieb a túžob. Každý z nás je jedinečný a preto každý z nás potrebuje rôzne aktivity, ktoré nás posúvajú k zóne najbližšieho rozvoja. Práve alternatívna výučba rešpektuje našu jedinečnosť, naše túžby a náš smer rozvoja. Žiaci pracovali na 11 rôznych úlohách. A po splnení každej z úloh si na checkliste vyznačili splnenie úloh. Žiaci tak dokázali reflektovať vlastnú prácu, rozložiť si silu počas celého dňa a učili sa time-manegementu. Počas celého dňa prevládalo kooperatívne vyučovanie a zážitkové učenie. Na záver žiaci dokázali správne vyjadriť reflexiu a sebareflexiu. Aktivity na ktorých žiaci pracovali : 1. Ročné obdobie- bolo zamerané na pozorovanie jednotlivých prvkov v prírode na diferencovanie rôznych znakov v prírode a následne si žiaci rozvíjali jemnú motoriku pri sebavyjadrovaní 2. Letokruhy- boli zmarené na rozvoj logicko-matematických operácií, kde žiaci uvažovali nad vekom stromov a porovnávali jednotlivé prierezy stromov. 3. Farebné listy- úloha bola zameraná na vizuálne diferencovanie prvkov na základe vlastností: farba, veľkosť, druh. 4. Pointilizmus- úloha bola zameraná na rozvoj novej výtvarnej techniky pointilizmus, kde žiaci na základne vizuálnej percepcie navrhli vlastné dielo. 5. Tieň stromov- aktivita bola zameraná na vizuálnu analýzu a syntézu prvkov. 6. Lístie v parku- žiaci si rozvíjali matematickú gramotnosť a jemnú motoriku pri vyjadrovaní počtu prvkov v skupine 7. Puzzle- aktivita slúžila na relaxáciu a uvoľnenie počas dňa 8. Štipcovanie- aktivita bola zameraná na analyzovanie počtu prvkov v skupine a následné priradenie správneho symbolu. 9. Ja mám kto má?- aktivita bola zameraná na spoluprácu v skupine, rešpektovanie sa a správne reagovanie na výzvu. 10. Vianočná výzdoba- žiaci si rozvíjali jemnú motoriku pri manipulácii s prírodným materiálom a pri strihaní, taktiež si rozvíjali vlastnú fantáziu 11. Bádateľstvo- Bádateľsky orientovaná výučba otvára priestor na využívanie nástrojov formatívneho hodnotenia, hodnotenia porozumenia, bádateľských zručností a skupinovej práce žiakov.
2. ročník
Žiaci 2.ročníka počas celého dňa pracovali na tému zima s využitím medzipredmetových vzťahov. Tuto tému prelínali v MAT,SJL,VYV,TSV,HUV, PVO, ČIT a riešili rôzne úlohy s uvedenou témou. Žiaci pracovali samostatne, vo dvojiciach a v skupine. Žiaci mali na výber z povinných, nepovinných a bonusových úloh. Vypracovávali rôzne pracovné listy, súťažili v správnom počítaní, vytvárali vlasy pre Pani zimu, zatancovali si a zahrali na hudobných nástrojoch. Po celodennom blokovom vyučovaní žiaci odchádzali s úsmevom a drobnou náladou z celého dňa.
3. ročník
Blokové vyučovanie 3.ročník: Adventný čas
Povinné úlohy: tretiaci sa pripravovali na advent a vyrobili si Adventný veniec, ktorý zhotovili vo dvojici, podľa vytvorenej predlohy. Vianočný stromček skrášlili vianočnými ozdobami s vybranými slovami. Obrázky Mikuláša (puzzle) skladali podľa matematickej postupnosti, príklady násobenia a výsledky. Zdolali aj zimnú prechádzku, kde sa v triede učili orientovať podľa buzoly a riešili hádanky, ktoré ich naviedli k obrázkovému vybranému slovu. Podľa obrázku museli prísť na to aké je to vybrané slovo a zapísali si ho do pripraveného pracovného listu. Nepovinné úlohy: Ja mám kto má? - postrehová hra s vianočnou tematikou. Násobilka je hra- matematická hra pre rýchlejšie osvojenie si násobenia. Puzzle - hra so zimnou tematikou.
4. ročník
Žiaci 4. ročníka počas celého dňa pracovali na tému „Slnečná sústava“. Táto téma sa prelínala viacerými predmetmi, a to matematika, slovenský jazyk, výtvarná a hudobná výchova, prírodoveda a informatika. Úlohy boli rozdelené na povinné a nepovinné. Žiaci po vypočítaní príkladov vyskladali planéty slnečnej sústavy, zoradili ich podľa abecedy, vypracovali zábavné úlohy o planétach a vytvorili makety planét. V nepovinných úlohách si vyskúšali svoje vedomosti o vesmíre a naučili sa pesničku od Mira Jaroša Planéty. Na záver blokového vyučovania sme si zhodnotili celodennú prácu. Už teraz sa tešíme sa na ďalšie blokové vyučovanie.
5. ročník
Piataci na prvej blokovke spracovali tému Vianočná pohľadnica.
Počas rannej komunity využili hru Človečina, žrebovali si otázky súvisiace s témou Vianoc a hľadali na ne odpovede. V druhej časti si spoločne pozreli krátky film Tradičné Vianoce a vypracovali pripravený pracovný list. Vlastnoručne tvorili pohľadnicu s vianočným motívom a následne sa učili správne vyplniť adresu a napísať text pri príležitosti tohto sviatku. Nemali žiadny problém preložiť text pohľadnice do anglického jazyka. Tvorivou časťou blokovky bola aj tvorba cinquainu. Aj túto úlohu zvládli parádne a vznikli veľmi milé básničky. Stretnutie ukončili prípravou slávnostnej tabule. Na stoloch nechýbali vianočné dobroty, na ktorých si počas práce všetci pochutili.
Všetci sa na záver zhodli, že by zostali v škole až dovečera.
6. ročník
Blokové vyučovanie šiestakov sa nieslo pod názvom: Uhly.
Po rannej komunite znázornili žiaci svoje pocity piktogramami. Počas aktivít sa využívali rôzne formy a metódy učenia, žiaci pracovali individuálne, vo dvojiciach i v skupinách. Preverili si svoje vedomosti z matematiky, slovenského jazyka a literatúry, anglického jazyka, výtvarnej, hudobnej, etickej výchovy, občianskej náuky, techniky. Dopĺňali pojmovú mapu, vypĺňali pracovné listy – delili kruhy, vytvárali vločky delením kruhu. V slovníku vyhľadávali pojmy: uhol, pravý,..., pracovali s populárnymi piesňami, písali slohovú prácu: Môj uhol pohľadu na pravé ľudské hodnoty, vymýšľali tajničky, zlepovali rozstrihané vločky.
Bol to deň plný radosti, práce a hlavne spokojnosti zo strany žiakov i učiteliek. Už sa všetci tešíme na ďalšiu blokovku.
7. a 9. ročník
Žiaci 7. a 9. ročníka v rámci blokového vyučovania sa dostali do role cestovateľov v čase, ktorí mali pripraviť a vybudovať železničné spojenie medzi mestami vo Veľkej Británii v období priemyselnej revolúcie v 19. storočí. Počas náročnej tímovej práce si zopakovali, resp. osvojili poznatky z viacerých predmetov, predovšetkým Geografie, Dejepisu, Matematiky a Anglického jazyka. Žiaci získali nové poznatky o spoločnosti v danej historickej dobe, zdokonaľovali sa v porozumení cudzojazyčných odborným textov a využití informácií z nich vo vlastnom projekte. Matematické výpočty pomohli žiakom určiť napr. optimálne vzdialenosti, množstvá materiálu atď. Taktiež využili svoje grafické zručnosti na nakreslenie budov typických pre Veľkú Britániu. Tvorivosť a znalosti používania výpočtovej techniky využili pri spracovávaní záverečnej prezentácie. Bonusom práce, ktorá zabrala celé dopoludnie, je uvedomenie si vzájomných súvislostí medzi predmetmi.
8. ročník
Blokové vyučovanie v 8. ročníku – Baktérie verzus huby.
Blokové vyučovanie sme začali predikčnou úlohou. Potom sme učenie presunuli von, do areálu školy. V outodorej úlohe vonku, s názvom „Baktérie a huby ukryté v indíciách“, sme pomocou indícií hľadali rôzne druhu húb a baktérií v areáli školy. Aby nám vonku nebolo zima, dali sme si rozohrievačku, v ktorej sme sa pomyslene presunuli na ostrov Sicília, k sopke Etna, ktorá chŕlila lávu. Úlohou žiakov v skupinách, bolo presunúť sa pomocou karimatky na bezpečné miesto. Zameranie úlohy bolo na spoluprácu v skupine.
Po návrate do triedy sme nájdené huby a baktérie zaradili do pojmovej mapy. Pokračovali sme úlohou „Hľadáme súvislosti o hubách a baktériách“. Potom nasledovali praktické úlohy v ktorých sme pozorovali jednotlivé druhy húb a baktérií. V jednej praktickej aktivite sme využili pučanie pekárenských kvasiniek a kvások sme využili na prípravu cesta a upiekli sme si chutnú vianočku. Keďže sa nám blížia najkrajšie sviatky v roku. Po vypracovaní povinných úloh stihli žiaci aj tie nepovinné, pexeso v ktorom priraďovali k obrázkom húb a baktérií správny názov a využitie. Ďalšou nepovinnou úlohou bolo prideľovanie k modelom húb správny názov a ich triedenie na jedlé, nejedlé a jedovaté.
Po skončení aktivít nasledovalo vyhodnotenie a spätná väzba od žiakov. Žiaci sa vyjadrili k jednotlivým úlohám a aktivitám, vyhodnotili sme si praktické úlohy a určili úlohy, ktoré žiakov bavili najviac a ktoré sa im zdali byť náročné. Najviac ich balila úloha vonku “Baktérie a huby ukryté indíciách“, samozrejme rozohrievačka, za náročnú úlohu označili „Hľadáme súvislosti o hubách a baktériách“. V téme blokového vyučovania sme prepojili predmety BIO, CHE,FYZ,SJL,TSV a MAT, GEG. „Blokovku“ sme ukončili zjedením čerstvo upečenej, sladkej vianočky.